Korálovky rodu Lampropeltis


  • JE KORÁLOVKA ZVÍŘE PRO MĚ?

Jde o středně velké, nejedovaté, pestře zbarvené hady. Existuje velké množství druhů, poddruhů a barevných variet, nejběžněji chované druhy jsou vhodné i pro začátečníky. Aktivují především v podvečer, v přírodě loví často jiné hady, v zajetí jsou uvyklé na krmení hlodavci.

Galerie korálovek 1
Galerie korálovek 2
Základní literatura
Podle čeho vybírat hada
Přehled druhů korálovek
 

  • JAK VYPADÁ VHODNÉ TERÁRIUM?

Obecně: důležitá je plocha dna, vysoké terárium nevyužijí. Pokud jsou v teráriu umístěná osvětlovací (případně i vyhřívací) tělesa, musí být terárium dostatečně vysoké, aby se pod ně s dostatečnou rezervou had vešel.  Volíme dostatečnou délku terária pro vytvoření teplotního gradientu, dostatečnou šířku pro pohodlný pohyb zvířete, a dostatečné větrání ke správné cirkulaci vzduchu. Mláděti stačí terárium menší (orientačně 40x20x30, dxvxš), ovšem dobře zabezpečené (dokážou se protáhnout i nepatrnou skulinou), dospělci je potřeba pořídit terárium alespoň 60-80x30x40 (dxvxš) dle druhu korálovky. Každé nové zvíře by mělo znamenat i zvětšení minimálního prostoru terária. Terárium si lze vyrobit svépomocí, koupit ho hotové, nebo si ho nechat vyrobit z různých materiálů na zakázku.

Na co dát pozor při stavbě terária pro korálovku
Terária pro inspiraci
Jak si postavit vlastní terárium 1
Jak si postavit vlastní terárium 2
Profesionální výrobci terárií
 

  • JAK MÁM TERÁRIUM ZAŘÍDIT?

Zajistěte teplo – lokálně 28°C, v nejchladnější části nádrže 22°C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu 20 °C bodovou žárovkou, topným kabelem, topnou deskou, topným kamenem, světlo lze zajistit žárovkami nebo zářivkami, UVB záření není potřeba. Jako substrát lze použít ubrousky, písek, štěrk, štěpky, kůrovou drť, nehnojené substráty pro zahradnické využití, nebo kombinace těchto substrátů. Důležitý je vlhký úkryt (částečně uzavřená bedýnka s vlhkým rašeliníkem, vlhčený roh v teráriu) a další úkryty v různých tepelných zónách terária (střep velkého květináče, blok kůry, kokosová skořápka, keramické nebo plastové úkryty vyráběné komerčně pro chov terarijních zvířat).  Nesmí chybět miska na vodu (ideálně taková, kterou had nepřevrhne a může se do ní pohodlně stočit, terárium lze rozčlenit i různě umístěnými kořeny, kameny a umělými rostlinami.

Jak ošetřit větve před umístěním do terária
Jaké rostliny do terária
Problematika lignocelu jako substrátu
 

  • KDE NAKUPOVAT ZAŘÍZENÍ?

Na burzách, ve zverimexech, na e-shopech

Termíny burz
Seznam kvalitních zverimexů
Kvalitní e-shop pro teraristiku se zaměřením na osvětlení
Kvalitní e-shop i kamenná prodejna se zaměřením na teraristiku
 

  • KDE KOUPIT ZVÍŘE?

Nejlépe vždy osobně u chovatele přes inzerát nebo na burzách. Naprostá většina korálovek pochází z odchovů, importy jsou výjimečné, ve zverimexech si budete muset připlatit.  Na nákup si vyhraďte dostatek času, vybírejte z několika možností tu nejlepší (což ovšem neznamená nejlevnější).

Inzerntní servery
Termíny burz
Seznam kvalitních zverimexů
 

  • NA CO SI DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU?

Zvíře nesmí být vyhublé (propadlé boky, vylezlá páteř nebo žebra), nesmí mít porušenou kůži (popáleniny, boláky, rány, odřeniny, pokousání), při prolézání hada mezi prsty by neměly být znatelné žádné hrbolky na páteři, nebo boule po těle, zakončení ocásku by mělo být pozvolné a rovné, kloaka čistá (pokud se zrovna korálovka nebrání kontaktu močením nebo kálením), čelisti by do sebe měly zapadat, had by na sobě neměl mít přischlou starou kůži nebo parazitické roztoče. Zvíře by se mělo pohybovat bez potíží a koordinovaně (na závadu je špatná koordinace pohybů, šikmé držení hlavy, část těla bez svalového tonu). Informujte se u prodávajícího na samostatný příjem potravy a poslední krmení. Nerozkrmená mláďata korálovek nejsou pro začátečníky vhodná, odrostlí hadi, kteří již několikrát samostatně přijali potravu jsou nejvhodnější. Pokud si vyberete, vždy si vezměte na prodávajícího kontakt pro případ pozdější konzultace.

Problémy s nerozkrmenými korálovkami
Hrbolky na páteři 
 

  • JAK ZVÍŘE PŘEPRAVOVAT?

K přepravě hadů jsou vhodné zejména plátěné pytlíky s tkalounem na zavázání (lze si ušít doma, nebo koupit na burze), vhodně velké krabičky (často přímo ty, ve kterých jsou hadi vystaveni na burzách). Menší rozměr je lepší, zvíře se v malém prostoru cítí bezpečněji a jakýkoli náraz je schopno tlumit tím, že se opře o okolní stěny krabičky. Pokud je krabička pro přenos větší, je vhodné do ní dát například zmačkaný ubrousek, který případné nárazy zmírní. Nikdy nenoste zvíře v krabičce společně s většími tvrdými předměty (větve, kameny, misky), při nárazu by mohly zvíře uvnitř krabičky zranit. Vhodnou teplotu  (20-25°C) během přepravy zajistěte vlastním tělesným teplem (krabičku se zvířetem dejte pod oblečení přímo na tělo) nebo teplou (ne horkou) vodou v pet lahvi (případně komerčně dodávanými vyhřívacími polštářky) uvnitř polystyrenové bedny nebo přenosné lednice.

Přeprava zvířat
 

  • POTŘEBUJI KE ZVÍŘETI NĚJAKÉ DOKLADY?

Nepotřebujete, je tu však vždy možnost sepsat smlouvu o koupi, která Vám může usnadnit případnou reklamaci v případě, že zvíře uhynulo v „záruční době“ 28 dní od pořízení bez Vašeho zavinění (je nutno prokázat tuto skutečnost doklady o pitvě od veterináře).

Vzor kupní smlouvy
 

  • ZVYKNE SI NA KONTAKT?

Hadi kontakt s člověkem nevyhledávají, nicméně na běžnou manipulaci (vyndání z terária za účelem přestěhování, čištění ubikace apod.) si zvykají poměrně snadno. Někteří jedinci (nezáleží na druhu) jsou kousavější a zbrklejší, jiní klidní. Při manipulaci se připravte na to, že korálovky se ve stresu brání kálením, močením a vyprazdňováním pachových žláz. Nikdy neobtěžujte zvíře v době, kdy je čerstvě nakrmené a tráví (u mláďat min. první 3 dny, u dospělců alespoň 5 dní). Pokud se zvířetem chcete manipulovat, umyjte si důkladně ruce od hlodavců, případně jiných domácích zvířat, korálovka by mohla být pachem kořisti vyprovokována k útoku. Hada držte zlehka, nemačkejte ho, nechte ho volně prolézat z jedné ruky do druhé, než se zcela uklidní. Jakoukoli manipulaci se zvířetem je vhodné zahájit až tehdy, když se přesvědčíme, že had již překonal stres ze změny prostředí a přijal první nabídnutou potravu.

Uvykání hadů na kontakt
Obrana korálovek ve stresu
 

  • SAMCE NEBO SAMICI?

Pro jednotlivý chov jsou lepší samice, dospívající samci mohou v období páření odmítat potravu, z čehož může být neznalý začátečník nemile překvapen. Problémy samic s kladením neoplozených vajec v případě, že jsou chovány samostatně, nejsou u korálovek časté.

Nežravost samců v období páření
 

  • JEDNOTLIVCE, PÁR NEBO SKUPINU?

Pokud nechcete odchovávat, je nejvhodnější pořídit samostatné zvíře. Společný chov páru nebo skupiny může být u některých druhů nebezpečný díky možnému kanibalismu, nikdy k sobě nedávejte korálovky, které jsou výrazně menší nebo větší než jejich spolubydlící, mohlo by dojít k sežrání menšího jedince. Z hlediska krmení je vhodnější jednotlivý chov, kdy jsou k sobě zvířata připouštěna pouze v období páření. Pokud je v jednom teráriu více hadů, je nezbytné krmit odděleně (po jednom v boxu mimo terárium apod.), nebo zvířata po celou dobu krmení hlídat. Samice je vhodné chovat ve společném teráriu se samcem až v době, kdy jsou fyzicky schopné naklást úspěšně snůšku. Při brzkém připuštění a předčasné snůšce může zbytečně dojít k zastavení růstu samice. Snůšky příliš mladých samic navíc nebývají příliš kvalitní. V době, kdy dospělá samice klade, je vhodné jí dopřát klid a ostatní obyvatele terária dočasně přemístit jinam.

Kanibalismus korálovek 1
Kanibalismus korálovek 2
Krmení mimo terárium
 

  • JAK POZNÁM POHLAVÍ?

Chovatelé většinou nabízejí mláďata tzv. „sexovaná“, tzn. taková, u kterých mají zjištěno jejich pohlaví palpováním, případně (hlavně u větších jedinců) sondováním. Obě techniky vyžadují cit a zkušenou ruku, zvířeti lze při neodborném zásahu snadno ublížit.  Ukazatelem pohlaví jsou dále délka a tvar ocásku (samci ho mívají delší a lehce ztluštělý u kořene), tyto znaky jsou na rozdíl od předchozích nejbezpečnější, ale zároveň i nejméně spolehlivé. Opět je může posoudit jen zkušený chovatel.

Určování pohlaví u hadů
 

  • JAK ODCHOVÁVAT

Pořídit pár či skupinu, ve které bude jeden samec a jedna nebo několik samic.

Umístit je společně nebo raději odděleně do vhodných terárií.

Zazimovat společně zvířata v dobré kondici starší dvou let v teplotách 12-15°C po dobu zimních měsíců (resp. Od konce listopadu do začátku března).

Na jaře po probuzení můžeme zvířata (zejména samice) nakrmit (samci v tomto období mohou potravu odmítat), a ta, která jsou v dobré kondici dát do společného terária (resp. samce připustit k samici/cím). Páření je opakované, často bouřlivé, trvat může i několik týdnů, samce však můžeme oddělit dříve, už po jednom nebo několika málo opakovaných pářeních.

Kvalitně nakrmit samce, který v období páření potravu odmítal.

Kvalitně krmit napářené samice před snůškou.

Neděsit se, když cca týden až dva před snůškou (+-) samice přestane žrát (dál nabízet, ale nenutit).

Připravit kladiště (ideálně tmavá nádoba s malým otvorem na vlez) s vlhkým substrátem (rašeliník, zahradnický substrát, lignocel, kombinace těchto substrátů) uvnitř. Velikost nádoby volíme podle velikosti samice ve stočené pozici, musí se do bedýnky vejít, ale prostor uvnitř by neměl být zbytečně moc velký (samice preferují těsnější prostory).

Dopřát samici klid, pokud ji obtěžuje samec nebo další samice, oddělit rušitele na dobu snůšky do jiného terária.

Při samotné snůšce ji nerušit a vyčkat až sama kladiště opustí.

Připravit si inkubátor a odchovnu. Samice snáší během roku obvykle jednu, někdy i dvě snůšky, ve kterých může být +- 5-15 oválných až výrazně protáhlých vajec.

Kladení korálovek
 

  • CO S VAJÍČKY?

Oplozená vajíčka přemístěte bez otáčení z kladiště do krabičky s inkubačním substrátem (vlhký vermikulit, perlit, rašeliník…), shluky, které drží při sobě, neoddělujte (hrozí poškození vajec). Celou krabičku umístěte do inkubátoru, kde bude stabilní teplota 28°C, s případnými lehkými nočními poklesy. Kontrolujte průběžně, jak vejce rostou, pokud splaskávají, přivlhčete, pokud plesniví hned na počátku inkubace, jsou vejce zřejmě neoplozená, nebo v nich uhynul zárodek.

Jak zaopatřit vajíčka po nakladení
Inkubátory pro plazí vejce 1
Inkubátory pro plazí vejce 2
Co s plísní na vejcích
Inkubace vajec korálovek
 

  • CO S MLÁĎATY?

Líhnoucím se mláďatům nepomáhejte z vajíčka, neděste se, když mládě třeba i několik dní vystrkuje z vajíčka pouze hlavu, v této době odpočívá a vstřebává žloutkový váček. Mláďata, která jsou již plně vylezlá z vajíčka, umístěte do jejich vlastního terária a přidejte vlhký úkryt (krabička s rašeliníkem), mláďata ho s oblibou hromadně využívají před prvním svlékáním. Po první svleku mláďata rozdělte po jednom a zkuste předložit potravu. Pro bezpečný odchov (možnost kanibalismu) i lepší kontrolu jednotlivých mláďat je vhodné každého z nich umístit do samostatné ubikace (malé terárium, vhodně zařízený a zabezpečený plastový box) s bezpečným vytápěním (např. asymetricky umístěným topným kabelem pod odchovnou), ubrousky místo substrátu, s vlhkým úkrytem a miskou na vodu. Po rozkrmení, minimálně měsíc po vylíhnutí a několikerém samostatném příjmu potravy můžete mláďata nabídnout zájemcům přes inzerát nebo na burzách.

Líhnutí vajec hadů 1
Líhnutí vajec hadů 2
Rozkrmování mláďat
Inzerntní servery
Termíny burz
 

  • ČÍM A JAK ČASTO KRMIT?

Mláďata je vhodné krmit jednou do týdne 1-2 ks přiměřeně velké kořisti (cca takovou, která je v průměru svého těla přibližně tak široká, jako nejširší místo na těle hada), dospělce lze krmit stejným počtem ks větší kořisti 1x za 10-14 dní. Potravu je možné předkládat živou (hrozí tu však riziko pokousání hada), čerstvě zabitou omráčením nebo zlomením vazu, nebo důkladně rozmraženou, na tělesnou teplotu ohřátou kořistí skladovanou do zásoby v mrazáku. Vhodnou potravou jsou různé velikostní sorty myší, mastomyší nebo potkanů. Krmit lze přímo v teráriu, tam, kde je v jednom teráriu více hadů, případně rizikový substrát na dně, je lepší zvířata oddělovat do krmných boxů. Ne všichni hadi jsou však ochotni žrát mimo terárium.

Proč krmit živou nebo předem usmrcenou potravou
Usmrcování krmných hlodavců
Krmení mimo terárium
Vžité názvy vývojových stadií krmných hlodavců
 

  • PROČ A JAK ZIMOVAT?

Pro úspěšný odchov kvalitních mláďat je nezbytné korálovky správně zazimovat. Dostatečně dlouho před zimováním přerušíme přísun potravy (cca měsíc před postupným zkracováním dne a snižováním teploty). Od té doby by měl mít had k dispozici pouze misku s vodou. Zkracování dne a snižování teploty až na konečných 12-15 °C by mělo být postupné (cca ve dvou až třech krocích, pričemž každý krok by měl trvat asi týden). Nakonec zvířatům necháme v místnosti klesnout teplotu na zimovací hodnotu, přeneseme terárium tam, kde je po celou dobu zimování vhodná teplota, případně hady přemístíme do zimovacího boxu (jednoduchá bedýnka s větracími otvory), kterou na vhodné místo (sklep, chodba) přemístíme. Zimovací bedýnku vybavíme podestýlkou v podobě vzdušného suchého substrátu (štěpky, skartované proužky papíru, drcená kůra) zabezpečenou miskou na vodu (aby nemohlo dojít k vylití), případně jí k zimujícím hadům nedáváme vůbec. Hady pravidelně kontrolujeme, ale pouze tak, abychom je co nejméně rušili. Při vylití vody zvířata okamžitě přestěhujeme do jiného, suchého boxu (hrozí respirační problémy a kožní plísně). Postup odzimování je prakticky totožný, pouze opačný.

Zimování korálovek 1
Zimování korálovek 2
 

  • JAKÉ POUŽÍVAT VITAMÍNY A MINERÁLY?

U hadů krmených obratlovci není potřeba dodávat žádné speciální vitamíny a minerály, vše potřebné si vezmou z kořisti, která pochází pokud možno z kvalitního a zdravého chovu.

Vitamíny pro hady 1
Vitamíny pro hady 2
 

  • JAK ČASTO SE SVLÉKÁ?

Mláďata se svlékají takřka každý měsíc, dospělci jen několikrát do roka. Je dáno rychlostí růstu a souvisí také s hormonálním rozpoložením organismu. Počátek svleku signalizuje zešednutí („zakalení“) očí a lehké změny odstínu zbarvení hada. Po několika dnech dojde k „odkalení“, a dalších několik dní na to dochází k samotnému svleku. Svlékání začíná od hlavy (had tře hlavu o drsné předměty, aby uvolnil svlečku okolo tlamy na horní i dolní čelisti), a pokračuje postupným přehrnováním staré pokožky naruby směrem dozadu.

Krmení před svlekem
Průběh svlékání u hadů
 

  • PROČ NEŽERE?

Jde o ještě nerozkrmené mládě (informujte se u původního majitele)

Je ve stresu z nového prostředí nebo nového obyvatele terária (cca týden po změně)

Je ve stresu ze stálého obyvatele (je utlačováno)

V teráriu nejsou vhodné podmínky (světlo, teplo, větrání, stres z neustálého obtěžování majitelem)

Předkládaná potrava je příliš malá, příliš velká, zvíře na ni není zvyklé nebo mu nechutná (řešením je vyzkoušet několik druhů a velikostních sort krmných hlodavců)

Jde o samici, která bude v nejbližší době (týden) snášet vejce

Má zdravotní komplikace (řešením je veterinář)

Rozkrmení nežeroucí korálovky
Seznam plazích veterinářů
 

  • PROČ ZVRACÍ?

Potrava byla příliš velká, nebo jí bylo příliš mnoho.

V celém prostoru terária příliš horko nebo příliš chladno.

Had má žaludek ucpaný substrátem (lignocelem, kůrou, štěpky) a potrava tedy nemůže pokračovat dál do střeva (řešení veterinář).

Had trpí střevní infekcí nebo metabolickými problémy (řešení veterinář)

Zvracení u korálovky 1
Zvracení u korálovky 2
 

  • JAK A KDY MÁM HADA NÁSILNĚ NAKRMIT?

Násilné krmení je až poslední možnost. Je k němu potřeba mít s podobnými věcmi zkušenosti, aby nedošlo ke zranění hada (zlomení čelisti, protržení jícnu, udušení).

Návod na násilné krmení 1
Návod na násilné krmení 2
Rizika při násilném krmení
 

  • PROČ MŮJ HAD NEKÁLÍ?

Dlouho nežral

Má ucpanou trávicí trubici (lignocelem, rašeliníkem, zduřeninou nebo novotvarem v trávicím traktu event. v tělní dutině), v tom případě je v místě ucpání (nejčastěji žaludek, střevo těsně před kloakou) viditelná rozšířenina, která je při pohmatu tuhá. V těchto případech had další potravu nepřijímá, nebo ji několik málo dní po přijetí zvrací. Nutné je důkladné veterinární vyšetření.

Seznam plazích veterinářů 
 

  • PROČ SE NESVLÉKÁ?

Ještě nenadešel jeho čas, svlékání neprobíhá podle kalendáře.

Pokud je had těsně po odkalení, je potřeba vyčkat, při vhodné vlhkosti se had během několika dní vysvlékne.

Průběh svlékání u hadů
 

  • PROČ SE ŠPATNĚ SVLÉKÁ?

V teráriu je nízká vlhkost (přidejte do terária vlhký úkryt s rašeliníkem, kam si had před svlekem může zalézt)

Had má zdravotní problémy (parazitičtí roztoči, kožní plíseň, bakteriální dermatitida, metabolický rozvrat…), v těchto případech je potřeba konkrétní problém diagnostikovat a řešit s veterinářem.

Vlhký úkryt
Dosvlékání hadů
Seznam plazích veterinářů
 

  • PROČ SE OPAKOVANĚ RYCHLE ZA SEBOU SVLÉKÁ?

Had hostí parazitické, krevsající roztoče, prodělal kožní chorobu nebo zranění kůže, které se mu teď hojí, podstoupil léčbu preparáty, které mohly jednorázově rychlé opakování svleku vyprovokovat, má problém s metabolismem nebo hormonální disbalancí. Ihned po svleku se had obvykle opět zakalí a znovu svléká, a to i několikrát za sebou, čímž se postupně snižuje kvalita pokožky a zvíře se vysiluje. Konkrétní problém je potřeba diagnostikovat a řešit s veterinářem.

Seznam plazích veterinářů
Časté svlékání u hadů
Roztoči u hadů
Jak na roztoče
 

  • PROČ SE DOBÝVÁ Z TERÁRIA?

Něco mu v teráriu vadí (vysoká nebo nízká teplota, přílišná vlhkost, jiný faktor).

Je hladový a snaží se najít si potravu.

Seznamuje se s novým prostředím.


  • UTEKL MI HAD. KDE A JAK HO MÁM HLEDAT?
Kde hledat hada když uteče z terárka
 

PROČ MÁ FLEKY NA KŮŽI?

Může jít o popáleniny od tepelného nebo světelného zdroje (zkontrolovat jejich zajištění před zvířetem), části předchozí svlečky, které zůstaly na hadovi, plísňové nebo zánětlivé onemocnění kůže způsobené nevhodným podmínkami v teráriu se špatným větráním, příliš vlhkým substrátem, nebo zanedbaným odklízením výkalů.

Kožní problémy u hadů 1
Kožní problémy u hadů 2
 

  • PROČ JE HAD POŘÁD SCHOVANÝ?

Je to zvíře aktivující především přes noc, během dne se chodí jen vyhřívat. Nakrmený had, nebo had před svlekem navíc potřebuje pocit bezpečí, který mu dodávají těsné prostory. Tento stav je v pořádku a je pro zvíře přirozený.

Schovaná korálovka
 

  • PROČ DÝCHÁ S OTEVŘENOU TLAMKOU?

Začíná se projevovat ztížené dýchání v důsledku nachlazení (např. po transportu v nevhodných podmínkách ve studeném počasí, po dlouhodobém prochladnutí díky nedostatečným podmínkám v teráriu). Je potřeba ihned vyhledat veterináře.

Seznam plazích veterinářů
 

  • SAMICE NAKLADLA NĚKOLIK VAJEC, ALE DALŠÍ JSOU JEŠTĚ V NÍ, CO S TÍM?

Pokud byla nakladená vejce neoplozená, může to být předzvěst brzké snůšky zbylých vajec (často hned druhý den). Pokud samice po nakladení několika vajec opustila správně připravené kladiště po delší době (i několik dní) a před kloakou jsou znatelná další nevykladená vejce, může jít o závažný problém, který je potřeba co nejdříve řešit s veterinářem.

Seznam plazích veterinářů
Rizika při amatérském řešení zadržené snůšky
Problematická snůška u hadů
 

  • PROČ JE HUBENÁ, I KDYŽ ŽERE

Jde o samici, po snůšce, která zatím nestačila přibrat.

Jde o zvíře, které zimovalo při nevhodných podmínkách.

Jde o zvíře, které trpí trávicími potížemi (průjmy, zvracení), je potřeba vyhledat veterináře.

Jde o zvíře, které trpí vnitřními parazity. U odchovaných zvířat to není obvyklé, ale stát se to může, zvláště pokud ve Vašem chovu, nebo v chovu předchozího majitele jsou i importovaní hadi (třeba i nepříbuzných druhů).

Seznam plazích veterinářů
 

  • PROČ UMŘELA

Dlouhodobě nebyly dodrženy chovné podmínky.

Dlouhodobě byly přehlíženy známky nemoci (nesvleky, průjem, dýchání s otevřenou tlamkou)

Došlo k otravě, šoku, úrazu neslučitelnému se životem, orgánovému selhání, metabolické poruše, podlehnutí dlouhodobě zanedbané chorobě, stresu, zadržené snůšce.

Byla stará (korálovky se při dobré péči dožívají 15-20 let)

JaBula

Reklama:

TeraShop_banner1

www.terashop.cz

header_sunlux

www.sunlux-uv.cz