Chameleon jemenský

Věděcký název: Chamaeleo calyptratus

 

  • JAK VYPADÁ VHODNÉ TERÁRIUM ?

Terárium by mělo být orientované na výšku, jelikož chameleoni jsou stromová zvířata, většinu času tráví ve větvích a na zem slézají minimálně.
– minimální rozměr pro dospělého samce 50x50x100 cm
                                    pro dospělou samici 40x40x80 cm
Mláďata je vhodné chovat v menších ubikacích, kde snáze najdou potravu.
Společný chov v páru nebo ve skupině není vhodný.
– vhodný substrát je rašelina s pískem v poměru 1:1, nevhodné jsou různé štěpky, lignocel, kůra…Chameleon je může pozřít spolu s potravou a může dojít k ucpání střev.

– vhodné rostliny do terária – Pothos, různé druhy Fikusů (benjamina, natasha, pumila…), Sleziník (Asplenium nidus), bromélie, guzmánie, apod.
– vhodné větve jsou např. z kroucené vrby, akátu, ovocných stromů, nevhodné jsou větve z jehličnanů, které pouštějí mízu. Tloušťka větví musí být taková, aby je chameleon dokázal obejmout tlapkou.

Stavba terária, substrát, rostliny.
Stavba terária.
Vhodné větve do terária.
Diskuse o teráriích pro chameleony.
Příklady staveb terárií.
Venkovní voliery.
Vhodný substrát do terária.

 

Kolik takový chov chameleona může stát?
 

 
  • TEPLOTA A VLHKOST

 V teráriu musí být teplotní gradient 23-30 stupňů, lokální výhřev 35-40 stupňů, u mláďat by teplota neměla přesáhnout 35 stupňů.
Vlhkost není třeba v případě ch. jemenských nijak výrazně řešit. Bohatě si vystačí s běžnou pokojovou vlhkostí, rosíme spíše jen ve smyslu navlhčení listů rostlin, ze kterých se chameleon napije. Při správném větrání by mělo terárium do hodiny po porosení vyschnout. Mláďatům chameleonů můžeme lehce rosit 2x denně, subadultům 1x denně a dospělým postačí rosení 2-3x do týdne. Nerosíme na zvíře, většina chameleonů vodu nenávidí.


  •  VĚTRÁNÍ

Vzduch v teráriu musí cirkulovat, k tomu je zapotřebí uzpůsobit větráni. Ideální větrání je přes celý strop terária, minimum 2/3 plochy stropu a pruh pletiva cca 5-10cm x šířka terária z přední nebo boční strany cca 15cm ode dna nádrže. Větrání pouze ve stropě nebo vrchní části terária nestačí. Při nedostatečné ventilaci terária, spojené s vysokou vlhkostí, dochází k plísním a dýchacím potížím chameleonů.


  •  OSVĚTLENÍ

Chameleoni potřebují kvalitní zdroje světla. Kromě výhřevné žárovky potřebuji ještě UVB zdroj ( UVB záření chameleoni potřebují kvůli syntetizaci vitamínu D3, který řídí ukládání vápníku do kostí, bez UVB není chameleon schopný vstřebat dodávaný vápník což vede ke křivici (rachitis) a následně k úmrtí. Chov bez použití UVB zdrojů je možný pomocí dodáváni vitamínu D3 tekutými preparáty( Combinal A+D3) ale pro začínající chovatele nedoporučuji z důvodu velice snadného předávkováni chameleona vedoucímu ke spoustě obtíží.
Kromě výhřevné žárovky a UVB zdroje je zapotřebí dosvítit nádrž bílou zářivkou.

Při nedostatečném osvětlení mívají chameleoni problém s příjmem potravy, někdy přestanou úplně střílet  jazykem.

Jako výhřevná žárovka je nejvhodnější obyčejná bodová žárovka do patice E 27 běžně sehnatelná v elektru.
Mezi vhodné UVB zdroje patří např. kompaktní zářivky Arcadia D3, Lucky Reptile UV Sun, Slyvania Reptistar, Repti-glo 5.0.

Nedoporučuji používat kompakt Repti-glo 10.0 – měly vadné série a chameleoni měli problémy s očima.
Je potřeba vzít na vědomí, že udávaný dosah UVB záření dle výrobce snad až na pár vyjímek  (výbojky) neodpovídá skutečnému dosahu a aby chameleon vůbec nějaké zářeni pochytil, je nutné aby měl možnost dostat se do bezprostřední blízkosti UVB zdroje (platí pro kompaktní a lineární zářivky). Toho jde lépe dosáhnout za použití kompaktních zářivek, lineární trubice z důvodu velmi krátkého dosahu UVB záření k chameleonům nedoporučuji. Stejně tak používání výbojek je vhodné nechat na dobu kdy člověk získá trochu chovatelský cit.

Všechna světla jsou napojená na jedněch spínacích hodinách a zapíná a vypíná se vše naráz, pouze v případě přehříváni nádrže v letních měsících vypínám přes dobu nejvyšších teplot výhřevné zdroje (UVB a zářivka svítí vždy).

Doba osvitu:
Řídím se podle délky světla venku. Přes léto svítím cca 12-14 hodin denně ( cca 7-20hod)
Přes zimu dobu osvitu zkracuji na cca 10hod denně ( cca 8-18hod)

Je nutné UVB?
Jaký zdroj UVB?   
Vliv kvality světla na barvy chameleonů.
Měření kvality UV zdrojů.


  • VITAMÍNY A MINERÁLY

Protože krmný hmyz ,který je běžně k dostání ve zverimexech zdaleka nedosahuje kvalit hmyzu, kterým se chameleoni běžně živí, je potřeba dodávat vápník, vitamíny a minerály uměle.

Jako zdroj vápníku používám JBL Microcalcium (k sehnání ve zverimexech) nebo biomin H (k sehnaní v lékárně).

Jako zdroj vitamínů a minerálů používám směs Microcalcia( biomin H) + Roboran H + Reptimineral C (nebo Reptivit) v poměru 1:1:1.

Vápníkem obaluji každou krmnou dávku, vitamíny pouze 2x týdně.

Mějte na paměti, že vitamíny, na rozdíl od vápníku jehož nadbytek chameleon vyloučí, lze předávkovat, proto je nedoporučuji podávat častěji než 2x týdně.

Příklad dávkovaní:
– u mláďat která krmím denně
PO – vápník , ÚT – vitamíny, ST- vápník, ČT- vápník, PÁ –vápník, SO – vitamíny, NE – vápník  ……

– u dospělých chameleonů krmených obden
PO-vápník, ST – vitamíny, PÁ –vápník, NE – vitamíny ……

Diskuse o vitamínech a jejich dávkovaní.
Další diskuse o vitamínech a jejich dávkovaní.
Co jsou to vlastně vitamíny a minerály.


  •  KDE POŘÍDIT CHAMELEONA?

Možností je více,  jako nejlepší se jeví pořízení přímo od chovatele nebo na teraristických burzách, kde má člověk možnost prokonzultovat chov osobně s prodejcem. Další možnost jsou specializované prodejny a zverimexy, kde jsou ovšem povětšinou zvířata chovaná v nevhodných podmínkách, často v zuboženém stavu a obsluha nemá o jejich chovu žádné tušení a za účelem prodeje nakuká zákazníkovi kde co.

Termíny burz. 
Terarijní inzerce.


  • CO S ČERSTVĚ PŘINESENÝM CHAMELEONEM?

 V první řadě nejdříve zařizujeme terárium a až po jeho zaběhnutí pořizujeme zvíře.
Velikost terária by měla odpovídat velikosti chameleona, pokud vypustíme 2 měsíčního chameleona do terária velikostně odpovídajícímu dospělci tak to není úplně v hodné řešení, chameleon ve velké a zarostlé nádrži bude jen obtížně hledat potravu. Pro úplná mláďata používám odchovné boxy cca 35x35x50cm a do velkých terárií je stěhuji až kolem 4-5měsíců.

Chameleon si musí zvyknout na nové prostředí, proto jej alespoň prvních 14dní – měsíc rušíme jen minimálně při krmení a rosení, z terária je nevyndaváme.

Jak se starat o mláďata.
Svlékání
 

  • SAMEC NEBO SAMICE?

Pro začínající chovatele je jednoznačně vhodnější pořídit si samce. U samostatně chovaných samic bývají problémy s neoplodněnými snůškami, které samice při nevhodných podmínkách zadrží a nevykladou, následkem čehož pojdou.
Samec je také v dospělosti atraktivnější.

Jak koupit chameleona.
Rozeznání pohlaví.
Planná snůška.   
Planná snůška 2 
O páření a graviditě.


  •  JAK A ČÍM KRMIT CHAMELEONA?

Chameleon je primárně hmyzožravec,ke krmení se hodí většina hmyzu s výjimkou bodavých, ploštic apod, nedoporučuji krmit červy zavíječů voskových, jsou velmi tuční a při delším podávání chameleni odmítají jiný hmyz. Osobně krmím převážně cvrčky (Acheta domestica, Gryllus assimilis..), šváby (Blaptica dubia, Panchlora nivea, Shelfordella tartata..), sarančaty a v létě smýkaným hmyzem. Ovoce a zeleninu dáváme jen vyjímečně nebo vůbec, dle mých zkušeností většina zvířat ani ovoce a zeleninu nepřijímá a nemá cenu nutit je k tomu.
Chameleon nemá ukončený růst a roste tedy celý život, nicméně nejvíce roste v 1. roce života. Co nenaroste do té doby už později nedožene a proto mláďata a mladé chameleony do 1 roku života je potřeba krmit denně v dostatečném množství. Mladým chameleonům dávám denně cca 20ks hmyzu, záleží na velikosti, která by neměla přesahovat šířku tlamy chameleona (platí spíše pro mladé do cca 6-ti měsíců,potom jsou již schopni přijímat sarančata, která jsou podstatně větší)
Od jednoho roku života krmím obden a krmnou dávku snižuji na cca 8-10ks hmyzu.

Krmný hmyz vypouštím do terária buď na volno, nebo ho dávám do  „krmítka“ – ideálně neprůhledná krabička dostatečně hluboká aby z ní hmyz neutíkal umístěná mezi větve v teráriu tak, aby k ní měl chameleon dobrý přístup. Krmítko používám spíše u švábů, protože mají tendence se zahrabávat (B. dubia) nebo opouštět terárium kdejakou škvírou ..

Co je to tzv. Gutload a krmení hmyzu.
Chov cvrčků domácích.
Chov cvrčků stepních.
Chov švábů argentinských.
Diskuse o krmení chameleonů.
 

  • MŮŽU VYNDÁVAT CHAMELEONA Z TERÁRIA?

Chameleon, stejně jako všichni plazi není zvíře na „tahání“ nicméně manipulaci se  zvířetem se člověk nevyhne. Chameleoni jsou vyhlášení „stresáci“ a každá manipulace nebo zásah do jejich teritoria jim na klidu nepřidá. Mladé chameleony doporučuji vyrušovat co nejméně, vyhnout se kontaktu s nimi, postupem času si některá zvířata na manipulaci zvyknou a dle mých zkušeností se převážně samci časem dožadují vyndavání z terária a vypouštění na květiny v pokoji, záclony. Každý chameleon má ale individuální povahu a není možné předem určit, který bude společenský a který dá přednost teráriu a minimální manipulaci.
Chameleoni dokáží také pěkně kousnout, hlavně od dospělých samců to celkem bolí.

Diskuse na téma kontakt s chameleonem.


  • PROČ CHAMELEON NEŽERE?

– že chameleon kterého jsme si včera přinesli domů nežere je vcelku normální, zvířeti bude chvíli trvat než si zvykne v novém prostředí, proto je důležité jej rušit co nejméně a dát mu čas na adaptaci.
Příčin proč chameleon nejí může být celá řada:
– nevhodná velikost hmyzu

– nevhodné teploty v teráriu

– nevhodné dávkování vitamínů

– nevhodné osvětlení

– stres

– svlek

– pozření nevhodného substrátu( kamínky,lignocel..)

– stereotypní krmení a řada dalších

Pokud člověk správně zařídí terárium s odpovídajícími teplotami bývá povětšinou na vině stres.
Při nepřijímaní potravy je vhodné zkusit předložit jiný druh hmyzu, v případě, že dáváme hmyz do krmítka jej zkusit vypustit na volno atd.

Většina potíží je spojena s nevhodnými podmínkami  nedodržením základních předpokladů pro chov chameleonů. Pokud člověk správně zařídí terárium včetně větrání a osvětlení, bude správně dávkovat vitamíny a vápník a nebude chameleona stresovat zbytečnou manipulací, není jejich chov nikterak složitý

Diskuse na téma nežeroucí a nemocný chameleon:

Kožní problém.
Střílení (jazykem) do písku a jiné.
Křivice.
Ztráta chuti k jídlu.
Nemocný a nežeroucí chameleon.
 
  • Odkazy na veterináře:

Veterinář v Praze.
Seznam kvalitních veterinářů.

 Jaffata

Reklama:

TeraShop_banner1

www.terashop.cz

header_sunlux

www.sunlux-uv.cz