Agama kočinčinská

Vědecký název: Physignathus cocincinus

 

  • JE AGAMA VŮBEC ZVÍŘE PRO MĚ?

Jde o středně velkého, aktivního, denního, převážně hmyzožravého ještěra, žijícího ve větvích stromů v blízkosti vody.

Článek agamy 1
Článek agamy 2
Základní literatura
Srovnání nákladů na chov agam a leguánů
 

  • JAK VYPADÁ VHODNÉ TERÁRIUM?

Obecně: dostatečně vysoké, aby se daly dobře umístit osvětlovací a vyhřívací tělesa, dostatečné dlouhé pro vytvoření teplotního gradientu (nemusí být tedy nutně orientované na výšku), dostatečně široké pro pohodlný pohyb zvířete, dostatečně větrané aby docházelo k cirkulaci vzduchu. Mláděti stačí terárium menší (orientačně 60x40x40, dxvxš), dospělci je potřeba pořídit terárium alespoň 150x100x80 (dxvxš), každé nové zvíře by mělo znamenat i zvětšení minimálního prostoru terária. Terárium si lze vyrobit svépomocí, koupit ho hotové, nebo si ho nechat vyrobit z různých materiálů na zakázku

Terária pro inspiraci
Jak si postavit vlastní terárium 1
Jak si postavit vlastní terárium 2
Profesionální výrobci terárií
 

  • JAK MÁM TERÁRIUM ZAŘÍDIT?

Zajistěte světlo (výbojkou, žárovkou, zářivkou), teplo – lokálně 35°C, v nejchladnější části nádrže 24°C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu (výbojkou, bodovkou, topným kabelem, keramickým zářičem…), UVB záření (výbojkou, zářivkou, kompaktem), ohřev vody je-li potřeba (topným kabelem, akvarijním topítkem zajištěným proti rozbití), vlhkost (každodenním rosením), horizontální větve na lezení o šířce, která bude alespoň odpovídat nejširšímu průměru těla agam, živé nebo umělé rostliny, substrát na dno v podobě např. nehnojeného zahradnického substrátu (není nezbytně nutný, postačí i vyměnitelné papírové utěrky, plát molitanu…), vodní nádrž, do které se agama pohodlně vejde a zároveň z ní může lehce vyskočit (vyjímatelnou, vypustitelnou, nebo s kvalitním externím filtrem kvůli čištění – agamy často kálejí do vody).

Výsledky měření zdrojů UV záření pro teraristiku
Jaké osvětlení do terária pro agamu
Jak ošetřit větve před umístěním do terária
Problematika lignocelu jako substrátu
Jaké rostliny do terária
 

  • KDE NAKUPOVAT ZAŘÍZENÍ?

Na burzách, ve zverimexech, na e-shopech

Termíny burz
Seznam kvalitních zverimexů
Kvalitní e-shop pro teraristiku se zaměřením na osvětlení
Kvalitní e-shop i kamenná prodejna se zaměřením na teraristiku
 

  • KDE KOUPIT ZVÍŘE?

Nejlépe vždy osobně u chovatele přes inzerát nebo na burzách, dále od importérů nebo překupníků (importovaná zvířata však mohou mít zdravotní potíže, parazity, a často jim déle trvá, než si zvyknou na péči člověka), ve zverimexech (tam zvířata často pocházejí od importérů, navíc si tu budete muset připlatit často až několikanásobek ceny dovozce). Na nákup si rezervujte dostatek času, vybírejte z několika možností tu nejlepší (což ovšem neznamená nejlevnější). Během přepravy od chovatele/z burzy zajistěte, aby zvíře neprochladlo (přepravou v termoboxu, v pytlíku nebo v krabičce pod bundou…)

Inzerntní servery
Termíny burz
Seznam kvalitních zverimexů
Přeprava zvířat
 

  • NA CO SI DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU?

Zvíře nesmí být vyhublé (propadlé bříško, trčící kosti v pánevní oblasti), nesmí mít porušenou kůži (popáleniny, boláky, rány, odřeniny), mělo by mít všechny prsty na nohou, celý, rovný ocásek bez zasychajícího konečku. Oči, nozdry, tlamka, kloaka bez výtoku, horní i spodní čelist by do sebe měly přesně zapadat (to nebývá splněno, pokud mají zvířata „omlácený čumák“). Na závadu je jakékoli otevřené zranění, odpadlá nebo zasychající část ocásku nebo článek prstu, omlácená tlamka, křivá páteř nebo pokřivený ocas, nepřirozené boule na hlavě, těle, ocase i končetinách, nateklé nebo zkroucené klouby prstů, zlámané, nebo nateklé dlouhé kosti končetin, seschlá, svraskalá kůže na těle, vyhublost. Pokud si vyberete, vždy si vezměte na prodávajícího kontakt pro případ pozdější konzultace.

  • POTŘEBUJI KE ZVÍŘETI NĚJAKÉ DOKLADY?

Nepotřebujete, je tu však vždy možnost sepsat smlouvu o koupi, která Vám může usnadnit případnou reklamaci v případě, že zvíře uhynulo v „záruční době“ 28 dní od pořízení bez Vašeho zavinění (je nutno prokázat tuto skutečnost doklady o pitvě od veterináře).

Návrh kupní smlouvy na zvíře
 

  • ZVYKNE SI NA KONTAKT?

Odchovaná mláďata se s člověkem setkávají ve větší míře od narození a jsou často zvyklá na základní manipulaci. Importovaná mláďata se prodávají často jako odrostlá, starší zvířata, která mohou mít problém si zvyknout na omezený prostor terária i blízkost člověka. Zvykání na kontakt je vhodné zahájit až v době, kdy si zvíře zvyklo na nové terárium, do té doby ho necháme v klidu (alespoň týden, než začne bez problémů přijímat potravu). Po této době je možné začít zkoušet krmit z pinzety, případně z ruky. Zvířata se časem naučí chodit krmení „naproti“ a pro potravu si v teráriu přiběhnou až k ruce. Mláďata mohou být ze začátku zbrklejší, časem však získávají sebevědomí a snesou i dotek nebo vyndávání z terária (nedoporučuje se, pokud je terárium správně zařízené, je tam agamě nejlíp). Omezený pohyb mimo terárium ve volném, zabezpečeném prostoru lze dopřát pouze již uvyknutým zvířatům (to může trvat klidně i půl roku i déle, záleží na jedinci) a i to jen pod neustálým dozorem (pozor na skříně u zdi, květináče na oknech apod., pokud se agama lekne, je schopná se nacpat kamkoli, odkud ji už třeba nikdy nedostanete).

Uvykání terarijních zvířat na člověka
 

  • SAMCE NEBO SAMICI?

Pro jednotlivý chov jsou lepší samci, jsou větší, barevnější, sebevědomější (lépe si zvyknou na kontakt), nekladou neoplozené snůšky, které při komplikacích mohou způsobit i úhyn samice.


  • JEDNOTLIVCE, PÁR NEBO SKUPINU?

Pokud nechcete odchovávat, je pro Vás ideální „plonkový“ samec. Nikdy nechovejte pohromadě více samců, jeden z nich bude vždy utlačovaný a tuto skutečnost může zaplatit i životem. Nemějte strach, že jedné agamě bude v teráriu „smutno“. Tím, že pořídíte více zvířat, u kterých navíc třeba ani neznáte pohlaví, přiděláváte sobě i zvířeti jen množství dalších možných komplikací. Pokud se chcete pokusit o odchov, je potřeba tomu přizpůsobit velikost terária, jeho zařízení (více výhřevných a odpočívacích míst) a mít v záloze náhradní terárium, pokud některé zvíře ve skupině bude utlačováno ostatními (stává se, pokud z mláďat vyrostou třeba dva samci, větší samice může utlačovat menší apod.).  Skupinu lze pořídit od mláďat, kde se pohlaví ještě nepozná. V době, kdy se profilují samci, je dobré toho dominantního dočasně přemístit, a ostatní samce prodat. Než samice dospějí, je vhodné je chovat odděleně od samce ideálně do věku 2 let. Důvodem jsou příliš časné snůšky samic, které ještě nejsou plně vzrostlé. Takové časné snůšky často nebývají kvalitní a drobné samice svou velikost už nedoženou (pokud vůbec snůšku v pořádku vykladou).


  • JAK POZNÁM POHLAVÍ?

U mláďat pouze zkušeným okem (nejméně spolehlivé) a palpováním (samec je jistý vždy). U dospělých jsou samci celkově větší, mají větší hlavu v poměru k tělu, kontrastnější zbarvení, vyšší hřeben za hlavou, na hřbetě i ocase, výraznější stehenní (femorální) póry, zkušeným okem rozpoznatelnou rozšířenou bázi ocasu na spodní straně. Pozor, při chovu ve skupině, kde je již jeden dominantní samec mohou být tyto znaky u ostatních přítomných samců hormonálně potlačeny (tváří se jako samice).

Článek agamy 1
Dva samci v teráriu
 

  • JAK ODCHOVÁVAT?

Pořídit skupinu jednoho samce a jedné nebo několika samic do vhodného terária. Udržovat v zimě období klidu s kratším světelným režimem (8 hod. den, 14 hod. noc) a omezeným přísunem potravy. Kvalitně krmit zejména samice před snůškou. Neděsit se, když cca týden před snůškou (+-) zakulacená samice přestane žrát (dál nabízet, ale nenutit). Připravit kladiště (velké minimálně 35x20x20) s vlhkým vyhřátým substrátem (28°C). Dopřát samici klid, pokud ji obtěžuje samec nebo další samice, oddělit rušitele na dobu snůšky do jiného terária. Při samotné snůšce ji nerušit a vyčkat až ji sama zahrabe. Připravit si inkubátor a odchovnu. Samice snáší během roku několik (2-6) snůšek po 5-16 vejcích velkých cca 2×1 cm.

Kladiště pro agamy
 

  • CO S VAJÍČKY?

Vajíčka z kladiště přemístěte bez otáčení do mističky s inkubačním substrátem (vlhký vermikulit, perlit, rašeliník…), celou krabičku umístěte do inkubátoru, kde bude stabilní teplota 28°C. Kontrolujte průběžně, jak vejce rostou, pokud splaskávají, přivlhčete, pokud plesniví hned na počátku inkubace, něco je špatně (neoplozená vejce, uhynulý zárodek…).

Článek agamy 1
 

  • CO S MLÁĎATY?

Líhnoucím se mláďatům nepomáhejte z vajíčka, neděste se, když mládě koukající napůl z vajíčka vypadá jako mrtvé. Takto může mládě vydržet i několik dní než vstřebá žloutkový váček. Mláďata, která jsou již plně vylezlá z vajíčka, umístěte do jejich vlastního terária a za cca 3 dny nabídněte první potravu ve velikosti poloviny až celé šířky agamí hlavy v místě očí. Roste častěji než u dospělců, dbejte ovšem na důkladné odvětrání nádrže. Nádrž s vodou volte tak, aby z ní mohly agamy bez problémů vylézt a neutopily se. Po rozkrmení, minimálně měsíc po vylíhnutí můžete mláďata nabídnout zájemcům přes inzerát nebo na burzách.

Inzerntní servery
Termíny burz
 

  • ČÍM A JAK ČASTO KRMIT?

Dospělce lze krmit do plna 3x do týdne, samice před snůškou častěji, rostoucí mláďata je vhodné krmit každý den s možností občasné (1-2x týdně) pauzy u starších mláďat. Krmit lze cvrčky, sarančata, šváby, šneky, svinky, slimáky žížaly, smýkaný hmyz (kromě bodavého hmyzu a ploštic) přiměřené velikosti, omezeně (max 1x týdně) larvy zavíječů voskových, moučných červů, brazilských červů, masových červů (much), velmi střídmě (max 1x za měsíc až dva) i obratlovčí bílkovinou (myšátko, rybička). Některé agamy přijímají i ovoce, luční směs či zeleninu (můžete zkusit nabídnout).

Krmení žížalami
Krmení plži
Chov švábů pro terarijní zvířata
Chov sarančat pro terarijní zvířata
Chov cvrčků pro terarijní zvířata
Kde sehnat krmení pro agamy
 

  • JAKÉ POUŽÍVAT VITAMÍNY A MINERÁLY?

Potřeba je hlídat hlavně vitamín d3, vápník, fosfor a jejich vzájemné poměry (bez jednoho ztrácí účinnost druhé). Z komerčně vyráběných přípravků lze používat např. Reptivite, Roboran H,… obojí střídat s dalším zdrojem vápníku (sépiová kost, mleté vaječné skořápky, uhličitan vápenatý, mletý krmný vápenec, Plastin…).

Vitamíny a minerály pro ještěry
 

  • JAK ČASTO SE SVLÉKÁ?

Agamy se svlékají po částech (hlava, trup, končetiny, ocas apod.), s tím, že každá část se může svlékat v jiném období v odstupu několika dní až týdnů. Kompletní cyklus svlékání se u mláďat opakuje častěji než u dospělců, protože rychleji rostou.


  • PROČ NEŽERE?

Je ve stresu z nového prostředí nebo nového obyvatele terária (cca týden po změně).       Je ve stresu ze stálého obyvatele (je utlačováno ostatními agamami).                            V teráriu nejsou vhodné podmínky (světlo, teplo, větrání).                                           Předkládaná potrava je příliš malá, příliš velká, zvíře na ni není zvyklé nebo mu nechutná.  Jde o samici, která bude v nejbližší době (týden) snášet vejce. Má zdravotní komplikace (řešením je veterinář).

Seznam plazích veterinářů
 

  • PROČ NEKÁLÍ?

Dlouho nežrala. Má ucpanou trávicí trubici (platí pro zácpu trvající min. týden). První pomocí je teplá koupel, podání malého množství jedlého oleje, při neúspěchu veterinář.

Seznam plazích veterinářů
 

  • PROČ NARÁŽÍ DO SKLA?

Vidí se ve skle jako v zrcadle (platí hlavně pro samce, řešením je zakrytí, nebo zmatnění skla zevnitř).                                                                                                                                                Sklo je nevhodně orientované vzhledem k oknu (řešením je odstínit okno, posunout terárium, přeorientovat zařízení terária).


  •  PROČ MÁ FLEKY NA KŮŽI?

Může jít o popáleniny od tepelného nebo světelného zdroje (zkontrolovat jejich zajištění před zvířetem), několikačetné nesvleky (zejména u importů), plísňová nebo zánětlivá onemocnění kůže (u importů, ale i u zvířat chovaných v nevhodně větraném teráriu, případně v předělaném akváriu s poklopem).

Fleky na kůži u ještěrů
 

  • PROČ HRABE?

V teráriu jsou nevhodné podmínky (příliš malý prostor, teplo, zatuchlo).                               Snaha dostat se ven za objektem svého zájmu vně terária (potrava, živá rostlina…).         Jde o březí samici, která se chystá klást (je potřeba připravit vhodné kladiště).


  • PROČ MÁ KŘIVÝ OCAS?

Prodělala úraz (jednorázový zlom způsobený nevhodně zařízenou nádrží).                         Začíná se projevovat křivice (je potřeba zrevidovat dodávky vitamínu D3, vápníku a fosforu, UVB záření.                                                                                                                S pokřiveným ocasem už se vylíhla (může jít o genetickou vadu nebo špatné inkubační podmínky).


  •  PROČ MÁ BOULE NA KLOUBECH?

Jde o reakci na mechanické poranění, kousnutí, zatrhnutí drápku (je potřeba odstranit příčinu poranění aby se neopakovalo a navštívit veterináře kvůli řešení vzniklého stavu). Jde o dnu, způsobenou často zkrmováním přílišného množství obratlovčí bílkoviny (je nezbytné neprodleně navštívit veterináře).

Dna u agam
Seznam plazích veterinářů
 

  • PROČ JE HUBENÁ, I KDYŽ ŽERE?

Jde o samici, které nebylo dopřáno období klidu a tak neustále klade (často nekvalitní) vajíčka, čímž se vysiluje. Je zaparazitovaná (platí převážně pro importy, je potřeba poslat vzorek trusu na rozbor. Má střevní infekci spojenou často s průjmy (je potřeba vyhledat veterináře).

Parazitózy plazů
Seznam plazích veterinářů
 

  • PROČ MÁ ZAVŘENÉ OČI A POŘÁD SPÍ?

Jde o samici, která zadržela snůšku (okamžitě k veterináři).                                                 Nebyly dlouhodobě poskytnuty vhodné podmínky v teráriu (světlo, teplo, potrava, větrání). Zvíře je dlouhodobě ve stresu (z chovatele, z nového prostředí, z dominantního zvířete ve skupině).                                                                                                                                          Zvíře má závažný zdravotní problém, který je potřeba řešit s veterinářem.


  •  PROČ UMŘELA?

Dlouhodobě nebyly dodrženy chovné podmínky, správné složení potravy, nebo dodávky vitamínů a minerálů.                                                                                                         Došlo k otravě, šoku, úrazu neslučitelnému se životem, orgánovému selhání, metabolické poruše, podlehnutí dlouhodobě zanedbanému zranění, chorobě, stresu, zadržené snůšce. Byla stará (tzn. u samce 15-20 let, u samic o něco méně).

 

 JaBula

Reklama:

TeraShop_banner1

www.terashop.cz

header_sunlux

www.sunlux-uv.cz