Vědecký název: Pogona vitticeps
- KDE ŽIJE?
Střed a východ Austrálie – sušší oblasti, savany a polopouště. Jde o středně velkého robustního ještěra, délka včetně ocasu v dospělosti kolem 40 – 60cm, ocas tvoří více než polovinu této délky.
Prostředí agamy vousaté v její domovině- JAK VYPADÁ VHODNÉ TERÁRIUM?
Terárium „suché“ – pouštního typu, dostatečně velké. Absolutní minimum pro jednu dospělou agamu je rozměr 80x40x40cm, vhodnější je aspoň 100x50x50cm (DxŠxV). Pro skupinku agam je samozřejmě potřeba terárium úměrně větší. Pro mláďata (cca. do 30 – 35cm) je vhodnější jednodušeji zařízené menší odchovné terárium. Všeobecně – nepodceňte u terárií větrání, víc znamená obvykle lépe.
- JAK ZAŘÍDIT TERÁRIUM?
Jako podklad je nejvhodnější vrstva písku. Kupovat „speciální terarijní“ písky v zverimexech je všeobecně špatný nápad (prašné,barví, drahé). Nevhodný je křemičitý „akvarijní“ písek – zrnka mají ostré hrany a při pozření může mít agama problémy s jeho vyloučením. (Ze stejného důvodu jsou nevhodné různé dřevěné štěpky, kukuřičná podestýlka apod.) Plně vyhovuje obyčejný písek do dětských hřišť.
Agamy vousaté rády šplhají a obvykle spí na nejvyšších možných místech – proto je vhodné členité pozadí s dostatečně velkými plošinkami, ve velkém teráriu i silnější větve a podobně. I když pijí jen výjimečně (pokud pravidelně přijímají rostlinnou potravu, nemusí pít vůbec), měla by být v teráriu vždy miska s čistou vodou.
Zbytečné jsou různé úkryty, jeskyně, vodopády, sádroví trpaslíci a podobně. Nemá smysl dávat do terária jakékoliv živé rostliny, agamy je zaručeně brzo zlikvidují. I případné umělé rostliny by měly být dostatečně pevné a odolné. Pokud už se rozhodnete mít v teráriu živou rostlinu, ujistěte se, že není jedovatá.
tera.poradna.net – otrava agamy – kalanchoe tera.poradna.net – jedovatá rostlina – chameleon tera.poradna.net – kytky v teráriu tera.poradna.net – rostliny do trerária tera.poradna.net – jaké rostliny pro ještěry…Teplota v teráriu by se měla přes den pohybovat kolem 30°C a to s určitým teplotním gradientem (třeba 26 – 33), aby si zvířata sama mohla vybrat, co jim vyhovuje. V teráriu musí být i výhřevné místo, kde teplota přes den dosahuje 40 až 45°C. Nejjednodušším řešením je například kus břidlice, nad který se umístí obyčejná bodová žárovka vhodného výkonu. Jako výhřevné místo umístněné pod zdrojem UV je možné použít i topný kámen, ale pozor – ujistěte se že jeho teplota nepřekročí výrazněji 40°C! Přes noc stačí běžná pokojová teplota – s vypnutými všemi zdroji tepla a světla. Velmi důležité je dostatečné osvětlení. Jde o heliofilní druh, který potřebuje hodně světla. Je potřeba osvětlit celý prostor terária, třeba lineárními zářivkami, větší terária výbojkami. Svítíme zhruba 12 hodin denně.
lizards.cz – stavba terária tera.poradna.net – stavba terária tera.poradna.net – topné kameny a jejich regulace
- POTŘEBUJÍ AGAMY UV ZÁŘENÍ?
Pro zdraví a správný růst zvířat je nutné mít v teráriu vhodný zdroj UV-B záření. Zdrojem UV-B v teráriích můžou být speciální lineární zářivky (pro velmi malý účinný dosah – v řádu několika centimetrů – jsou pro tento druh nevhodné), kompaktní zářivky – „úsporky“ (vhodné do menších terárií, odchoven) nebo výbojky.
U všech zdrojů UV-B záření je potřebné vhodné umístnění, hlavně z důvodu dodržení jak minimální vzdálenosti od zvířete (u výbojek může být minimem klidně 40-60cm), tak vzdálenosti maximální – za kterou už je množství UV-B nedostatečné (to může být u kompaktní zářivky i pouhých 20-25cm). Taky pamatujte na to že veškeré zdroje UV-B mají omezenou životnost – množství UV záření postupem času klesá. Proto je po určité době (6 -12 měsíců) nutná výměna za zdroj nový, byť ten starý ještě funguje a „svítí“.
reptile.cz – leguán zelený – osvětlení (platí všeobecně, ne jen pro leguány)tera.poradna.net – měření zdrojů UV záření UV Guide – vše o problematice UV v angličtině
- VYZAŘUJE ŽÁROVKA (xyz) i UVB?
Pokud jde skutečně o žárovku (skleněná baňka a v ní wolframové vlákno) tak určitě nevyzařuje. Klasické žárovky (ať obyčejné nebo halogenové) svítící rozžhaveným vláknem můžou mít v spektru něco málo UV-A záření, ale rozhodně ne UV-B! Častá chyba – nováčkovi je ve zverimexu nesmyslně neznalou obsluhou doporučena žárovka s ještěrkou na krabičce s tím že má i UV (Sun Glo, Sunlight Hobby atd.), a po nějaké době se řeší proč má agama křivici. Z umělých světelných zdrojů produkují UV-B jedině speciální zářivky a výbojky.
- KDE NAKUPOVAT ZAŘÍZENÍ?
Ve zverimexech – všeobecně vysoké ceny, personál je často neznalý a schopen doporučit i úplné nesmysly, často dost omezený sortiment. Lze koupit dobře, ale opatrnost je na místě.
E-shopy, internet, třeba:
robimaus.cz farmapython.cz terashop.cz topnekameny.com...
… atd. atd. atd.
Teraburzy – na většině jde sehnat zařízení a techniku od lidí znalých v oboru. Oproti e-shopům si to můžete „osahat“ a pokecat s prodávajícím, oproti zverimexům to bude nejspíš jednak levnější, jednak bude i k mání to, co skutečně chcete a potřebujete.
Teraburzy – kdy a kdeProdejny elektro, bastlshopy ala. OBI, Baumax, Bauhaus atd. – veškeré kabely, instalační materiál, osb a lamino desky, písek (25Kg pytel za 70Kč), objímky, vypínače, obyčejné žárovky a zářivky bez UV-B
- KDE KOUPIT ZVÍŘE?
Ve zverimexech – všeobecně ta nejhorší možnost. Čest výjimkám.
Na teraburze – s patřičnou dávkou opatrnosti jde sehnat kvalitní zvířata za rozumnou cenu. Pozor, nabízí se cokoliv, od chudinek na úrovni (většiny) zverimexů až po skutečně kvalitní odchovy a krásná zvířata.
Od chovatele, osobně – nejlepší volba. Dobrý chovatel ochotně poradí do začátku, uvidíte podmínky, v jakých jsou rodiče i mláďata, uvidíte rodiče – budete mít představu co cca. z mláďat vyroste, budete vědět, na co byla zvyklá, atd.
Všeobecně – nehledět až tolik na cenu, vše ostatní bude stát mnohonásobně víc než samotné zvíře a koupě zdravého, dostatečně velkého, dobře odchovaného mláděte vám ušetří spoustu zklamání.
- NA CO SI DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU?
Nekupovat mládě menší než 20cm! Mládě velké 20 a víc cm má už dostatek zásob, aby bez problému přežilo případnou několikadenní nežravost, než si zvykne na nové prostředí. Je staré minimálně 6-7 týdnů a už je zručným lovcem. Pokud někdo tvrdí o 15cm agamě vousaté, že je stará 2 měsíce, tak lže – nebo jde o špatný chov (inkubace, podmínky, krmení…) Agama musí být dobře živená, ne vychrtlá. Musí mít všechny prsty a celý ocásek – ten je vždy delší než celé tělo i s hlavou. Musí být vitální, sledovat okolí, čile se pohybovat, nesmí apaticky polehávat.
- JAKOU BAREVNOU FORMU AGAMY MÁME?
Většina agam prodávaných u nás jako barevné formy nemají s tím, za co jsou vydávané, takřka nic společného. Většinou jde o neurčitelný mix všeho možného dohromady, skutečných chovatelů určité barevné formy je naprosté minimum. Pokud jde o barevnou formu („sandfire“ je pouze jedna z nich!), musí to být znát i na mláděti. S růstem se vybarvení mění (někdy i dost výrazně), ale i u mláděte je znát, že jde/nejde o „klasickou“ či „barevnou“ formu. Vybarvení u agam vousatých je závislé i na podmínkách, teplotě a náladě. Sice to nejsou chameleóni – ale rozsah změny není zrovna zanedbatelný.
tera.poradna.net – barevné formy- ZVYKNE SI NA KONTAKT?
Zvykne, ale dopřejte jí čas. Plazi všeobecně nejsou kontaktní zvířata, na mazlení je morče nebo králík. Agama bude vždy spokojenější v teráriu a žádné braní do ruky neocení – dokáže to však časem tolerovat. Je to velmi individuální, některá si zvyknou rychle – jiné to může trvat i řadu měsíců. Nově koupené agamě dopřejte maximální klid, silně stresující pro ni byla už samotná přeprava a změna prostředí. Nestresujte zbytečným braním do ruky malá mláďata, nežravost v důsledku stresu může mít u nich vážné následky.
tera.poradna.net – agama nežere tera.poradna.net – útočná agama tera.poradna.net – malá agama nežere- SAMCE, NEBO SAMICI?
Pokud chcete jen jedno zvíře, je to relativně jedno – o něco výhodnější je samec, neb se nemusí řešit případné „ženské problémy“ s kladením vajec. (Samice můžou klást i neoplodněná vajíčka a zadržení snůšky může mít fatální následky.)
tera.poradna.net – úmrtí pogony lizards.cz – plná neoplozených vajec- JEDNOTLIVCE, PÁR NEBO SKUPINU?
Lze klidně chovat i jedinou agamu – pokud to ale prostor dovolí, je zajímavější chov skupiny. V té může být vždy jen jeden samec (samci jsou obvykle silně dominantní a soka nesnesou) a větší počet samic. Chov páru není příliš vhodný, samec může jedinou samici „utahat“. Vhodnější je skupinka aspoň 2 samic a samce.
- MŮŽU DÁT K VELKÉ AGAMĚ VOUSATÉ MLÁDĚ?
Rozhodně ne – jsou to dravci a kanibalové. Pokud usoudí že cokoliv spadá do velikosti „možná by to šlo sežrat“, tak to i zkusí – byť půjde o jejich vlastní mládě. K dospělé agamě určitě nedávat menší než 35cm. Nevhodná je i kombinace různě velkých mláďat, menší bude větším stresované a při větším rozdílu velikosti (třeba 20 a 35 cm velké) může lehce dojít k neštěstí. Taky nemůžete dát k mladé/nedospělé samici samce, pozor – ti se můžou pokoušet o páření již v cca. 6-7 měsících!
tera.poradna.net – samec a samička lizards.cz – soužití dospělých a mláďat- JAK POZNÁM POHLAVÍ?
Pohlaví jde odhadnout zhruba od stáří 2 měsíců. Pokud zvedneme ocásek opatrně nahoru, tak zespoda – tam kde začíná, hned za kloakou – je u samečků vidět po stranách podlouhlé vybouleniny – pouzdra hemipenisů. U některých samečků to může být ale viditelné až později – v 4 až 6 měsících. I tak platí, že jde jen o odhad pohlaví, a 100% jistotu, že jde o samičku, máte až když poprvé snese vejce. :-))
tera.poradna.net – určení pohlaví YOUTUBE – názorné video jak rozeznat pohlaví- ČÍM, KDY A JAK ČASTO KRMIT?
Agamy vousaté jsou relativně nevybíraví všežravci, ale mezi jednotlivými zvířaty můžou být velké individuální rozdíly. Krmení všeobecně – vhodně velký hmyz a rostlinná („zelená“) potrava. Mláďata v období růstu dávají obvykle přednost „masu“ před „zeleninou“, v dospělosti se může situace klidně obrátit. Liší se to dle konkrétního zvířete, některá odmítají cokoliv „zeleného“ i v dospělosti. Je to normální, nemá cenu se tím trápit.
Vhodný krmný hmyz: cvrčci, švábi, sarančata, smýkaný hmyz nachytaný venku (luční koníci a pod.)
Nevhodný krmný hmyz: mouční červi – larvy potemníka moučného. (Častá chyba!)
Jako pamlsek lze občas nabídnout larvy potemníka brazilského – „zophobasy“, ale jako hlavní živočišné krmivo taky nejsou vhodné. Občas (jednou za měsíc – dva) se může nabídnout agamám myší holátko.
Ze „zelené“ potravy je od jara do mrazů nejjednodušší natrhat venku listy pampelišky, agamám obvykle chutnají, obsahují dostatek vitamínů a minerálů. Z hypermarketové „zeleniny“ se raděj vyhnout ledovému salátu, brukvovitým (zelí, kapusta atd.), nevhodný je špenát kvůli vysokému obsahu šťavelanů. Lze použít polníček, rukolu, přinejhorším hlávkový salát.
Agamy jsou většinou nenažraní otesánci a v dospělosti jim nelze dopřávat tolik, kolik by samy chtěly – obezita je nezdravá. Omezovat nemusíte mláďata v době jejich intenzivního růstu, prvních 5-6 měsíců jim můžete dopřát denně tolik, kolik sežerou. Po půl roce (nebo dle velikosti – délka přes 40cm) se růst už zpomalí a agama by tloustla – proto přejdeme na krmení hmyzem jednou za 2 dny. „Zelené“ se omezovat nemusí, je dobré, aby ho měli trvale dostupné. V dospělosti stačí krmení jen několika kusy hmyzu 2x – 3x týdně. (Například jednou za 3 dni 2 šváby B. dubia.)
Důležité – pokud v teráriu zůstává jakýkoliv živý krmný hmyz (obzvlášť cvrčci), nezapomeňte mu tam dát krmení – třeba piškot, pár psích granulí, kolečko mrkve. Hladoví cvrčci můžou přes noc ožírat agamy, víc cvrčků je schopno malé mládě i zabít. Pokud ale mají jinou potravu, tak si agam všímat nebudou.
tera.poradna.net – krmení, zkušenosti z praxe- JAKÉ VITAMÍNY – MINERÁLY A JAK JIM PODÁVAT?
Potravu je vhodné doplňovat sypkou směsí minerálů a vitamínů – různé už hotové nabízí každý zverimex, všeobecně jsou použitelné, ale drahé. Osvědčená a levná směs je obyčejný Roboran H smíchaný v poměru 1:1 s Plastinem. V této směsi obalujte před krmením hmyz. (Do menší uzavíratelné nádobky dát hmyz, trochu směsi, zavřít, protřepat – nemíchat. 😉 )
- JAKÉ VITAMÍNY JIM NEPODÁVAT?
Vyhněte se veškerým tekutým koncentrátům vitamínu D3. U malého ještěra nejspíš neodhadnete správné dávkování a následky bývají fatální. V plazím nebi je nemálo zvířat, která dostala „jen kapku Kombisolu“. Pokud máte v teráriu správné podmínky a dodržujete to, co už je popsané výše, tak je jakékoliv další dopování zbytečné a u laika i nebezpečné.
- CO JE TO ZIMOVÁNÍ?
Období klidu, kdy agama nepřijímá potravu. V přírodě tím překlene nehostinné „zimní“ měsíce. U agam vousatých nejde o skutečnou hibernaci, ale pouze o sníženou aktivitu. Většinou pospávají, ale můžou sledovat okolí, občas si přelezou na jiné místo, napijí se…
- MUSÍM AGAMU ZIMOVAT?
Vyloženě nutné to není, ale je to vhodné – zvířata si odpočinou a po zimování nastává čas páření. Zimovat jen zvířata starší než 1 rok, mláďata nezimovat!
- JAK ZIMOVAT?
Postupně snižujte dobu svícení a teplotu, přestaňte s krmením. Je vhodné agamu vykoupat, aby se vyprázdnila. Teplota v teráriu by měla být kolem 15-20°C, vypnuté veškeré zdroje tepla, světlo jen kolem 6-8 hodin denně. Pokud je terárium v běžné osvětlené místnosti, lze osvětlení v něm vypnout úplně. V tomto režimu nechat aspoň 4 týdny. Pokud agama nehubne a je nadále v klidu, lze klidně zimovat po dobu 2 až 3 měsíců. Pro kontrolu je dobré jednou za dva týdny agamu zvážit. Normální je úbytek hmotnosti řádově v gramech – pokud je vše v pořádku, tak za 3 měsíce zimování zhubne o nepodstatných několik desítek gramů.
tera.poradna.net – krmení, zkušenosti z praxe beardeddragon.org – brumation – vše o zimování v angličtině- JAK ODCHOVÁVAT?
V první řadě sami dobře zvažte, jestli skutečně chcete odchovávat mláďata, máte na to podmínky a víte co pak s nimi. Odchov je docela snadný, takže je trh mláďaty dost přesycen. Pokud jste rozhodnuti, že odchovávat chcete a máte chovná zvířata:
cca. měsíc po páření klade samička vejce, k tomu potřebuje vhodné místo – větší hromadu (minimálně 15cm vrstva) vlhkého písku. Tam vyhrabe kladiště, naklade a zahrabe vejce. Opatrně je vyhrabte a umístněte do vhodné plastové krabičky s vlhkým (ne mokrým) vermikulitem. Neměňte už jejich orientaci – neotáčejte je, ať jsou v té poloze, jak byly v kladišti. Krabičku uzavřít víčkem, ve kterém je několik větracích otvorů, a umístit do inkubátoru. Ideální teplota inkubace je kolem 27°C, trvá to sice déle (80-100 dní), ale takto inkubovaná mláďata jsou větší a vitálnější než inkubovaná při teplotách vyšších.
YOUTUBE video – kladiště a kladení vajec tera.poradna.net – stavba inkubátoru lizards.cz – stavba inkubátoru gekoncik-nocni.cz – stavba inkubátoru (stejný vyhoví pro řadu běžně chovaných plazů)Po vylíhnutí mají mláďata zhruba 10-11cm – přendejte je z inkubátoru do odchovny. Vyhoví menší jednoduše zařízené terárium se zdrojem světla a UV, výhřevným místem, mělkou mističkou s vodou a mističkou se směsí minerálů/vitamínů (viz výše). Vhodné teploty jsou stejné jako ty už popsané.
Mláďata začínají žrát 2 až 3 dny po vylíhnutí, krmíme hmyzem vhodné velikosti – malými nymfami švábů, malinkými cvrčky. Nevhodným krmivem jsou mouční červi! Už od začátku nabízejte i „zelenou“ potravu – např. na proužky nastříhané listy pampelišky volně poházené po dně odchovny.
Krmte první 3-4 týdny klidně 2x denně, tolik, kolik mláďata chtějí. Není důvod je jakkoliv omezovat, vše, co sežerou, investují do růstu. Hladové agamky mají tendenci chňapat po čemkoliv co se hne – včetně ocásků a nožiček sourozenců (ano, to jsou pak ti mrzáčci ve zverimexech). Po prvním měsíci stačí krmit jednou denně.
Je důležité mláďata rosit – přímo je, rozprašovačem s vodou pokojové teploty. Obvykle pijí tak, že po porosení olizují sebe, sourozence, vybavení odchovny… Z misky pijí jen některé, a nepřijímají zatím dost „zeleného“, aby tím pokryly potřebný příjem vody. První 4 týdny rosit 2x denně, pak už stačí jednou. Postupně s dalším růstem se rosení může omezit na 1x – 2x týdně.
- KDY, PROČ A JAK ČASTO SE SVLÉKÁ?
Svléká se, když už je jí kůže malá, nebo stará – „opotřebovaná“. Proto se častěji svlékají rychle rostoucí mláďata (prakticky pořád něco) a jen jednou za čas dospělé agamy. Nesvlékají se vcelku, ale vždy se svlékne jen určitá část – jindy hlava, jindy nohy, trup, ocásek… Kůže. která se bude svlékat, zmatní a zešedne – takže se nebát, když má najednou agama například šedivou hlavu. Pro bezproblémový svlek je vhodné kůži občas navlhčit – i proto je u mláďat důležité zmíněné rosení. Kontrolujte, jestli se správně svlékla kůže na prstech a na konci ocásku, takové místo přiškrcené starou kůží může odumřít.
- PROČ NEŽERE?
Obvykle může být problém s nežravostí první dny v novém teráriu – agama je ve stresu, nezná nové prostředí. Stačí dopřát klid, zbytečně nerušit, nestresovat ještě víc braním do ruky. Krmení odmítají i samice den-dva před snůškou, samostatnou kapitolou je pak zimování. Nežravost může být i projevem nemoci nebo reakcí na nevhodné podmínky. (Nevhodná teplota, málo světla…)
- PROČ NEKÁLÍ?
Kvůli nevhodnému krmení (zophobasi, mouční červi), nízké teplotě, nízké aktivitě. Pokud to trvá dlouho (déle než 7 – 10 dní) a podmínky jsou jinak v pořádku, obvykle pomůže vykoupání agamy ve vlažné vodě (teplota doslova „jako pro mimino“ – ne studená, ne horká!). Dospělé agamy nemusí kadit tak často, je v pořádku, když je to jednou za pár dní.
- PROČ HRABE?
Zvyknou hrabat samice před snůškou, některé dost intenzivně i týden-dva předem. Někdy ale hrabou agamy „jen tak“, aby se schovaly, aby zjistily, co je v tom rohu támhle a že tudy stejně nejde utéct. Případně můžou hledat chladnější místo, pokud je teplota v teráriu příliš vysoká.
tera.poradna.net – agama pořád hrabe- PROČ MÁVÁ PACKOU, KÝVÁ HLAVOU, PROČ ZČERNALA NA KRKU?
Je to jejich způsob komunikace, mávání packou – submisivita, podřízení, zčernání na krku a kývání hlavou – dominance, agresivita, obvykle samec předvádějící se před samicemi, ale umí to i dominantní samice.
tera.poradna.net – chování páru- PROČ JE NEAKTIVNÍ, POLEHÁVÁ A POŘÁD SPÍ, NEŽERE?
Může jít o snahu „zimovat“; to, že zrovna není zima, nemusí hrát roli. Může si postavit hlavu a „zimovat“ klidně v srpnu – koneckonců to je v jejich domovině zrovna zimní období. Pokud je jinak v dobré kondici a nehubne, nic se neděje. Postupovat dle „JAK ZIMOVAT“ o něco výše. Pokud ale hubne, špatně dýchá, pohybuje se nepřirozeně atd., tak nejde o „zimování“, ale je nemocná a bude nutná návštěva veterináře – odborníka na plazy. Čím dříve, tím lépe – včera bylo pozdě.
tera.poradna.net – agama stále spí- PROČ SE JÍ KŘIVÍ OCAS?
Protože trpí rachitidou – má nedostatek vápníku a/nebo vitamínu D3. Zanedbali jste podmínky – zdroj UV-B, doplňování krmení vitamíny a minerály. Viz výše.
- PROČ SE JÍ TŘESOU NOŽIČKY?
Třes v končetinách je taky projevem nedostatku vápníku a/nebo vitamínu D3. Zanedbali jste podmínky – zdroj UV-B, doplňování krmení vitamíny a minerály. Viz výše.
YOUTUBE video – typické projevy- PROČ JÍ ZČERNALA A USCHLA ŠPIČKA OCÁSKU?
Může to být kvůli špatnému svleku – na konci zůstala kůže, která ocas přiškrtila a jeho část odumřela. Proto je potřeba při svleku kontrolovat jak konec ocásku, tak prsty. Taky mohlo jít o zranění buď jinou agamou, nebo i krmným hmyzem (pozor na hladové cvrčky).
- PROČ DÝCHÁ S OTEVŘENOU TLAMIČKOU?
Obvykle se tak chladí – pokud sedí na vyhřívacím místě, je to vcelku běžné chování. Jestli to dělá i mimo výhřevné místo, proměřte teplotu v teráriu. Pokud je teplota správná, sledujte, jestli agama nemá nějaké dýchací potíže (namáhavé dýchání, chrčení) – kdyby ano, bude nutná návštěva veterináře.
- PROČ JE JEDNA AGAMA OK A DRUHÁ JE POŘÁD SCHOVANÁ?
Je ve stresu, typicky může jít o strach menšího mláděte z většího, nebo může být všeobecně plašší a bojí se vás. U větších – dospělých zvířat může případně jít o snahu zimovat (viz výše).
- PROČ JE HUBENÁ, I KDYŽ ŽERE?
Možná trpí cizopasníky, odneste kakánek na rozbor veterináři a dle výsledku proberte s ním léčbu.
tera.poradna.net – rozbor trusu, postup- PROČ UMŘELA?
Pokud ji bylo míň než 10 let, tak možná zanedbáním něčeho z toho, co jste si tady přečetli. Možná taky ne, stát se může cokoliv a život je koneckonců jen nemoc přenášená pohlavní cestou se 100% úmrtností.
lucifer
Reklama: